Eurobond Nedir?
Hükümet veya şirketlerin  yurt dışında, kaynak temin etmek amacıyla yabancı para birimleri ile ihraç ettiği uzun vadeli yatırım araçları olan Eurobondlar, ülkelerin dış borçlanmasında kullandıkları, Euro ve Dolar gibi işlem hacmi yüksek döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma senetleridir. Hazine bonosu ve devlet tahvilleri  ile benzer tanımlara sahip olmaları sebebiyle  sık sık karıştırılmaktadır. Fakat Devlet tahvilleri ve Hazine Bonusu İç Borçlanma Senetleri çıkardıkları için İç Borçlanmaya Yönelik senetlerdir fakat Eurobondlar dış borçlar kategorisinde yer almaktadır.

Eurobondların Özellikleri

+ Amerikan Doları olmak üzere, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi döviz cinsleri üzerinden ihraç edilen

+ Eurobondların vadeleri genellikle 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir.

+ Genellikle sabit faizli olmalarına karşın az da olsa değişken kupon faizli  Eurobondlarda vardır ve 6 ay ila 1 yıllık periyotlarda sabit ya da değişken kupon faizi getirilidirler.

+ Ekseriyetle hamiline yazılı olarak ihraç edilen Eurobondların fiziki teslimleri söz konusu değildir.

+ Yatırımcının elde ettiği geliri beyan etme  zarureti bulunmaktadır ancak Eurobond ödemeleri üzerinden stopaj kesintisi bulunmamaktadır.

+ Vade sonunda  anında nakde çevrilebilen Eurobond kuponlarının değeri, nakde çevrileceği günün piyasa koşullarına göre hesaplanmaktadır.

+ Amerikan Doları cinsinden ihraç edilen Eurobond kuponları yılda iki kez kupon ödemeli olup, Euro cinsinden olanlarında  ise yılda bir defa kupon ödemesi söz konusudur.

Eurobondların Avantajları

* T.C. Hazine Müsteşarlığı güvencesi altında yatırım imkanı vardır.

* Yüksek getirili  ve düşük riskli olmasının yanı sıra tevkifatlı kazançlar kapsamında  değerlendirilip, % 0 stopaj vergisine tabi olduğu için vergi  avantajı vardır.

* Kupon faizlerinin dönemsel olarak nakit getirilidir.

* Alternatif vade seçenekleri vardır.

* Uluslararası piyasada alış/satış imkanının yanı sıra işlem hacminin yüksek olduğu için  istenildiği zaman nakde çevrilebilir.

Eurobonların en büyük avantajı istenildiği zaman anında elden çıkarılabilir olmasıdır. Bankalar veya diğer aracı kurumlar tarafından alınıp satıldıkları için vade sonunun beklenmesi, alıcı veya satıcı beklenmesi gibi kavramlar Eurobondlar için geçerli değildir. Eurobondların alım satım işlemlerinde – özellikle satılırken- dikkat edilmesi gereken  tek husus, Eurobond’un değerinin satış işleminin gerçekleştiği günün piyasa değerleri üzerinden hesaplanarak, son faiz ödeme gününden satış işleminin gerçekleştiği güne kadar biriken faizin göz ardı edilmemesi gerektiğidir. Bu şekilde hesaplanan değer Kirli Fiyat, faizler hariç hesaplanan değer ise Temiz Fiyat olarak tanımlanmaktadır. Temiz Fiyat üzerinden satılan Eurobond için tahsil edilecek bedel nominal değeri yansıtmayacaktır.